Proszę włączyć JS

AKTUALNOŚCI

img

100% dofinansowania do zielonych ścian w Poznaniu

3 LIPCA

W czerwcu Rada Miasta stolicy Wielkopolski przegłosowała projekt uchwały zakładający dofinansowanie do zewnętrznych ogrodów wertykalnych. Wystarczy spełnić kilka warunków by elewacja domu zyskała niecodzienną aranżację. Jakie to warunki, co można zyskać oraz jaki system zastosować by cieszyć się pionowym ogrodem?

img
Mieszkańcy Poznania mogą starać się o dofinansowanie w wysokości do 100% poniesionych kosztów. Będzie to jednak nie więcej niż 25 tysięcy złotych. Zewnętrzny ogród wertykalny może powstać na powierzchni nie mniejszej niż 15 mkw. Kolejnym warunkiem jakie muszą spełnić zainteresowani to posiadanie prawa do nieruchomości. O dofinansowanie mogą starać się zarówno osoby fizyczne, prawne, przedsiębiorcy i wspólnoty. Wnioski przyjmowane będą do 30 września w Wydziale Klimatu i Środowiska UMP. Wzór dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Poznania.

img
Ogrody wertykalne na budynkach to nie tylko efekt wizualny. Elewacja zyskuje kolejną ochronę i jest osłonięta od bezpośredniego działania promieni UV oraz wiatru. Badania wykazały, że w lipcu, ściana pokryta roślinami nagrzewa się do 30°C, podczas, gdy pozbawiona roślinności do 60°C. W miastach szczególną zaletą jest również właściwość przechwytywania przez rośliny zanieczyszczeń powietrza. A skoro o powietrzu mowa, zielone ściany poprawiają wilgotność i zwiększają ilość produkowanego tlenu.

Na rynku istnieje wiele marek zajmujących się instalacją systemów ogrodów wertykalnych. W wyborze wykonawcy rekomenduje się by wybierać takie firmy, które są w stanie nie tylko zainstalować zieloną ścianę, ale również podjąć się jej serwisu. Ważnym jest również, by wykonawca był nie tylko monterem, ale również producentem systemu zielonych ścian. W wycenie inwestycji natomiast jedną z kluczowych kwestii jest logistyka. Dlatego warto kierować się podmiotami, które znajdują się w najbliższej okolicy.

img
W okolicy Poznania czyli obszaru, który obejmuje dofinansowanie znajduje się kilka firm oferujących tego typu rozwiązania. Jedną z nich jest Garden Spot. Marka zajmuje się zarówno montażem, produkcją roślin jak i samego systemu do ogrodów wertykalnych – Pixel Garden. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w instalacji zielonych ścian zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Wbudowany system przelewowy modułów Pixel Garden zapewnia równomierne nawadnianie, które może być stosowane manualnie za pomocą węża ogrodowego jak i w pełni zautomatyzowane w oparciu o zewnętrzne źródło wody.

System proponowany przez Garden Spot jest prosty i opiera się na zamontowaniu modułów Pixel Garden do wodoodpornych płyt, które następnie montuje się bezpośrednio do elewacji. Marka zapewnia również pomoc klientom, którzy starają się o dofinansowanie w poprawnym wypełnieniu wniosku oraz maksymalnym zoptymalizowaniu inwestycji wobec posiadanego budżetu.