Proszę włączyć JS

AKTUALNOŚCI

img

Susza i rośliny, godzimy ze sobą dwie sprzeczności

7 SIERPNIA

Ocieplający się klimat i trudna sytuacja hydrologiczna to coraz bardziej nagłaśniany problem ostatnich lat na świecie i w Polsce. Obserwujemy wzrost średniej rocznej temperatury powietrza o 0,3 stopnie Celsjusza na 10 lat. Naukowcy potwierdzają również znaczny ubytek w Polsce grubości pokrywy śnieżnej i czasu jej zalegania zimą. Dodając do tego mniejszą ilością regularnych opadów, sytuacja przekłada się na coraz gorsze warunki hydrologiczne w Polsce. Jak zatem możemy efektywniej i racjonalniej gospodarować wodą by w maksymalnym stopniu zapewnić wydajność z jej korzystania?

img
Regularnie nawiedzające nasz kraj okresowe susze skłaniają gminy do stosowania apeli o oszczędzanie wody przez mieszkańców oraz zakazują podlewania ogródków. Rolnicy narzekają, że zeschnięta ziemia nie nadążą wchłaniać wody podczas krótkich i intensywnych opadów, które stają się coraz częstszym zjawiskiem. Spadający poziom rzek natomiast doprowadza do niższego ciśnienia w sieciach wodociągowych.

Wyzwaniem stają się więc systemy, które umożliwiają oszczędność wody, a zarazem zapewnienie jej roślinom. Coraz popularniejszym stają się zbiorniki gromadzące wodę deszczową. Zarówno te podziemne jak i naziemne, umożliwiające wykorzystywanie jej do standardowego nawadniania. Są to jednak rozwiązania wymagające dostępu do rynien oraz miejsca na umieszczenie takich zbiorników. Ciekawymi systemami, które umożliwiają oszczędność wody są te tworzące ogrody wertykalne. Na rynku wyróżniamy kilka systemów do budowy ogrodów wertykalnych. Wartym uwagi jest wytworzony w całości z tworzywa sztucznego, pochodzącego z recyklingu Pixel Garden marki Garden Spot.

Polski producent systemu ogrodów wertykalnych Garden Spot stworzył moduł, na który składają się dwie doniczki umieszczone w nim pod odpowiednim kątem. Takie rozwiązanie umożliwia ciągłe nawadnianie systemu korzeniowego rośliny. Gdzie tu oszczędność wody? System Pixel Garden jest przelewowy. Nadmiar wody, który zgromadzi się w module powyżej wysokości wbudowanego trzpienia powoduje przelanie się jej do następnego rzędu zielonej ściany. W systemie nawadniana zamkniętego, nadmiar wody wpuszczonej do systemu zielonej ściany jest odzyskiwany i ponownie wykorzystywany. Tym samym uzyskujemy w 100% efektywne nawadnianie roślin bez utraty wody, ponieważ ta jest wykorzystywana tak długo nim zostanie w pełni zużyta przez rośliny.

System zapobiega również przelaniu. Kiedy woda dochodzi do ostatniego rzędu modułów, mamy pewność, że cała zielona ściana została efektywnie nawodniona. Dostajemy tym samym sygnał, że dalsze nawodnienie nie jest konieczne. Zapobiega to nieefektywnemu wykorzystaniu wody np. w tradycyjnych doniczkach, z których część wody, która z nich wycieknie przeznaczana jest na straty.

img
W przelaniu roślin, co jest częstym błędem niedoświadczonych ogrodników-amatorów zapobiega również automatyczny system nawadniania dostępny przy zielonych ścianach. Dzięki odpowiedniemu dobraniu gatunków, jesteśmy w stanie określić dokładnie ich zapotrzebowanie na wodę i ustawić system automatycznego nawadniania tak, by roślina została nawodniona jedynie potrzebną ilością wody.

Każdy moduł ma określoną pojemność. W przypadku Pixel Garden pojemność zbiornika wynosi 0,7 litra. Po przekroczeniu tej granicy, woda zaczyna przelewać się do modułów umieszczonych niżej. Dzięki informacji o pojemności modułu jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć ilość wpuszczanej do systemu wody i tym samym rozsądnie, wobec naszych planów zaplanować jej zużycie.

System Pixel Garden umożliwia również wykorzystywanie wody deszczowej. W przypadku instalacji systemu w pobliżu zbiornika wody opadowej, za pomocą odpowiedniej instalacji i pompy jesteśmy w stanie nawodnić całą zieloną ścianę. A niezużytą wodę w przypadku systemu zamkniętego ponownie wykorzystać.

Oszczędności związane z rozsądnym gospodarowaniem wodą mogą okazać się spore zarówno w przypadku jej użycia przemysłowego jak i gospodarstw domowych. Wartym uwagi są rozwiązania techniczne, które zapewniają zarówno oszczędność, ale również wydajność uprawy roślin. Takie rozwiązania to wykorzystywanie wody opadowej do podlewania ogrodu czy system Pixel Garden do budowy ogrodów wertykalnych od Garden Spot.