Proszę włączyć JS

AKTUALNOŚCI

img

Wertykalne oszczędności

13 LUTY

Dwucyfrowa inflacja na dobre zadomowiła się w Polsce. Poza rosnącymi cenami dóbr konsumpcyjnych oraz energii, w górę poszybowały również stawki podatku od nieruchomości. Średnio, stawka wzrosła we wszystkich miastach wojewódzkich o 12%. Warto przypomnieć, że w wielu miastach można uchronić się od płacenia podatku od nieruchomości instalując zielone rozwiązania.

img
Jednym z najbardziej efektownych zielonych rozwiązań, które pozwalają na zwolnienie od płacenia podatku od nieruchomości są ogrody wertykalne stosowane na fasadach budynków. Takie zasady wprowadziło już szereg miast w Polsce, na przykład Kalisz, Katowice, Wrocław, Częstochowa czy Toruń. W nieco innym kierunku poszedł Poznań, który informował o wsparciu dla inwestycji w zielone dachy oraz ogrody wertykalne.

img
Tworzenie zielonych elewacji to nie tylko wspaniały efekt wizualny i oczywiste zaprzeczenie wszechogarniającej betonozie. To również szereg pozytywnych właściwości. Posadzone w systemie wertykalnym rośliny poprawiają jakość powietrza w sąsiedztwie budynków, zmniejszają wahania temperatur, poprawiają wilgotność i zwiększają ilość produkowanego tlenu. W polskiej rzeczywistości należy również wspomnieć o przechwytywaniu przez rośliny zanieczyszczeń powietrza, w tym tzw. cząstek stałych PM.

Inną właściwością zielonych ścian jest izolacja. Ściana pokryta zielenią, zamknięta jest od bezpośredniego działania światła, wiatru, czy chroniona jest przed dużymi amplitudami temperatur. Pozwala to na ograniczenie kosztów związanych z używaniem klimatyzacji, a także przyczynia się do oszczędności ogrzewania w zimniejszych miesiącach z powodu niższych strat ciepła. Badania wykazały, że w lipcu, ściana pokryta roślinami nagrzewała się do 30°C, podczas, gdy pozbawiona roślinności do 60°C. Izolacja w postaci roślin chroni również elewację przez niszczeniem spowodowanym działaniem promieni UV oraz wiatrów.

Zielone ściany można wykonać za pomocą roślin pnących, takich jak bluszcz pospolity. Można również skorzystać z gotowych systemów do tworzenia ogrodów wertykalnych. Jednym z nich jest Pixel Garden od Garden Spot. Ten modułowy system, w pełni odporny na działania promieni UV oraz zmiany temperatur można dowolnie skalować pod względem wielkości. Kolejną zaletą jest zintegrowany system nawodnienia, który można w pełni zautomatyzować podłączając go do ujęcia wody miejskiej. Wymienne doniczki sprawiają, że nieograniczoną staje się możliwości aranżacji roślinnych w postaci rozchodników czy traw ozdobnych.

„Z zaciekawieniem i satysfakcją obserwujemy zmieniające się trendy i podejście do zieleni w miastach. Nasza misja, za którą uważamy zazielenianie świata i którą rozwijamy od wielu lat, zaczyna być istotna dla coraz większego grona podmiotów. Dlatego cieszymy się, że nasze rozwiązania wpisują się w najnowsze trendy.” – podsumowuje Danuta Garbarek, Prezes Zarządu Garden Spot Int.