Proszę włączyć JS

Aranżacja żywych zielonych ścianek kwiatowych

img
23 CZERWCA/gardenspot.pl

Pięknie skomponowane rośliny wzbogacają każde wnętrze. Ściana z kwiatów, nazywa również ogrodem zielonym lub wertykalnym, to łatwy sposób na fantastyczną metamorfozę pomieszczenia! Dekorację tę możesz przygotować z różnych odmian roślin. Jej stworzenie wymaga trochę pracy i wysiłku, ale efekty są oszałamiające! Sprawdź, jak odmienić wnętrze domu, mieszkania czy biura przy pomocy zielonej ściany.

Jakie rośliny wykorzystać do zielonych ścianek?

W ogrodzie wertykalnym można wykorzystać praktycznie wszystkie rośliny! Warto postawić na te, które są łatwe w pielęgnacji, szczególnie jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia. Dużą popularnością cieszą się pnącza, które pięknie prezentują się na ściance kwiatowej. Dobrze sprawdzą się:

 • epipremnum,
 • filodendron pnący,
 • zielistka,
 • skrzydłokwiat,
 • monstera,
 • syngonium,
 • maranta.

Wybór roślin należy dokładnie przemyśleć, biorąc pod uwagę kilka czynników. Niektóre gatunki rosną szybciej niż inne, dlatego mogą zdominować te, które rozrastają się wolniej. Tworząc ściankę kwiatową trzeba też wziąć pod uwagę wymagania poszczególnych roślin. Te, które rosną w wilgotnym klimacie tropikalnym, nie sprawdzą się w ogrodzie wertykalnym na balkonie bądź tarasie.

Aby uzyskać jak najlepszy efekt, warto zapoznać się z zasadami łączenia roślin i tworzenia kompozycji kwiatowych. Dzięki temu zielona ściana w salonie, w biurze lub w ogrodzie będzie prezentować się pięknie.

Ścianka kwiatowa — jakie ma zalety?

Oprócz efektywnego wyglądu i wzbogacenia wnętrza, ścianka kwiatowa ma jeszcze wiele innych zalet. Do najważniejszych należą:

 • oczyszczanie powietrza,
 • utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza,
 • poprawa akustyki wnętrz — zielone ściany stanowią doskonałą izolację,
 • poprawa samopoczucia dzięki spędzaniu czasu w otoczeniu naturalnej zieleni,
 • pozytywny wpływ na zdrowie.

Kompozycje z kwiatów to idealny wybór nie tylko do domu, ale także do biura. Praca w przyjemnym, komfortowym wnętrzu pozytywnie wpływa na motywację oraz poprawia wydajność pracowników.

Zielona ściana — jak ją stworzyć?

Najprostszym sposobem na stworzenie własnego ogrodu wertykalnego jest skorzystanie z gotowej konstrukcji, takiej jak stojąca, wisząca lub mobilna zielona ściana. Są one odpowiednio dostosowane, wiele z nich ma wbudowany system nawadniający, co ułatwia pielęgnację roślin. Dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego bez trudu znajdziesz taką, która spełnia Twoje potrzeby. Ściankę kwiatową możesz również stworzyć samodzielnie, wykorzystując pergolę lub kratkę ogrodową, do której wystarczy przymocować doniczki. Na rynku są także dostępne gotowe panele, przeznaczone do powieszenia.

Kwiatowa ścianka — jak ją pielęgnować?

Decydując się na zieloną ścianę, musisz pamiętać, że są to żywe kwiaty, które potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Jednak wbrew pozorom dbanie o taką dekorację z kwiatów nie jest trudne i nie wymaga skomplikowanych prac. Warto zamontować ją w jasnym miejscu, gdzie pada naturalne światło. Jeśli nie masz takiej możliwości, zadbaj o sztuczne doświetlenie. Rośliny trzeba regularnie pielęgnować — systematycznie podlewać, przycinać, a także sprawdzać, czy nie pojawiły się jakieś szkodniki. Podlewanie dużej ilości kwiatów może być bardzo czasochłonne, dlatego wiele osób decyduje się na zamontowanie systemu nawadniającego. Nie tylko ułatwia on pracę, ale dodatkowo oszczędza wodę (nawet do 70%). Automatyczny system da się dowolnie zaprogramować, ustawiając dokładną porę i częstotliwość nawadniania.

Zielona ściana w salonie – przykładowe aranżacje

Istnieje wiele pomysłów i ciekawych aranżacji na zieloną ścianę w salonie. Jeśli marzysz o kolorowej kwiatowej ściance, postaw na:

 • anturium, które można dostać w ogromnej ilości kolorów,
 • skrzydłokwiaty,
 • lub rośliny, które będą nas zachwycać pięknym wyglądem liści, a nie kwiatów np. Epipremnum, zielistka, filodendrony czy syngonium.

Nie warto przesadzać ze zbyt dużą ilością gatunków, gdyż efekt może być odwrotny do zamierzonego. Aby całość prezentowała się estetycznie, najlepiej wybrać kilka sztuk roślin. Jeśli chodzi o kwiatostany, pięknie będą prezentować się podstawowe barwy, takie jak niebieski, żółty i czerwony, lub przeciwstawne — żółty, różowy, czerwony.

Zielona ściana — oryginalna aranżacja wnętrza!

Ogród wertykalny w domu czy w biurze to jeden z najlepszych pomysłów na nietuzinkową aranżację wnętrza! Zielona kwiatowa ścianka pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie, sprzyja pracy i odpoczynkowi. Dodaj swojemu wnętrzu odrobinę charakteru! Skorzystaj z naszych wskazówek i stwórz własną cudowną kompozycję!

WRÓĆ