Proszę włączyć JS

Zielnik na balkonie — o czym należy pamiętać?

img
16 CZERWCA/gardenspot.pl

Nie musisz posiadać dużego ogrodu, by cieszyć się świeżymi ziołami! Do stworzenia swojego domowego ogródka ziołowego wystarczy Ci... balkon! Większość znanych, najczęściej stosowanych ziół bez problemu można uprawiać w domu. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie prowadziłeś własnego zielnika, nie martw się, to wcale nie takie trudne! Z tego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku założyć ogródek na balkonie, jakie zioła wybrać oraz jak je pielęgnować. Sprawdź!

Jakie zioła można sadzić na balkonie?

Zakładając zielnik na balkonie, warto wybrać te rośliny, których najczęściej używasz w kuchni, takie jak:

  • bazylia,
  • oregano,
  • tymianek,
  • kolendra,
  • szczypiorek.

Świetnym wyborem jest także koper, rumianek, mięta czy szałwia. Zioła te dość szybko rosną i nie są trudne w uprawie, dlatego doskonale będą nadawać się dla osób początkujących. Jeśli nie masz doświadczenia i jest to Twój pierwszy ogród na balkonie, zacznij od 3-4 różnych sadzonek. Pozwoli Ci to zapoznać się z roślinami, warunkami wzrostu oraz samą uprawą. Gdy wszystko pójdzie sprawnie, będziesz mógł rozszerzyć zielnik o kolejne zioła, bez obaw o ich zmarnowanie.

Pomysły na zielnik

Zioła możesz zasadzić w kupionych doniczkach lub skrzynkach, jeśli jednak zależy Ci na bardziej oryginalnym projekcie, możesz zakupić element ogrodu wertykalnego i stworzyć zielnik w formie pionowej. Forma żywej zielonej ściany to idealny pomysł zarówno na balkon jak i taras (w wersji ściany mobilnej).

Zielnik na balkonie — sadzenie i podlewanie

Zioła na balkonie warto sadzić w osobnych pojemnikach. Dzięki temu zapewnisz im najlepsze warunki wzrostu. Zakładając domowy ogródek ziołowy, trzeba pamiętać o odpowiednim podłożu. Powinno być lekkie i przepuszczalne. Na dnie doniczki lub skrzynek umieszczasz:

  • drenaż, np. gruby żwir, keramzyt,
  • podłoże przepuszczalne, np. mieszankę piasku i torfu,
  • lub gotową mieszankę specjalnego podłoża do ziół.

Zadbaj również o dobre stanowisko. Zioła najczęściej wymagają dużego nasłonecznienia. Zielnik na balkonie należy umieścić w miejscu, gdzie przez kilka godzin dziennie dociera słońce. Rośliny podlewaj regularnie, najlepiej rano lub wieczorem. Zioła można nawadniać wodą z kranu lub mineralną, pamiętaj jednak, że najlepsza będzie dla nich woda miękka.

Jakie zioła można posadzić w jednym zielniku?

Jeśli planujesz stworzyć większy zielnik na balkonie, z pewnością przyda Ci się ta informacja! Niektóre zioła świetnie będą czuć się w swoim towarzystwie, dlatego można posadzić je razem w donicy. Mięta, bazylia i trybula ogrodowa preferują słoneczne stanowisko i wilgotną ziemię bogatą w składniki odżywcze. Koper ogrodowy idealnie skomponuje się z majerankiem — rośliny te wymagają stanowiska słonecznego, osłoniętego od wiatru i umiarkowanie żyznej, przepuszczalnej gleby.

Domowy ogródek a nawożenie ziół

Zioła nie mają dużych wymagań jeśli chodzi o składniki pokarmowe. Wiele z nich, np. tymianek i rozmaryn, praktycznie wcale nie potrzebują nawożenia. Inne — bazylia, lubczyk — wymagają niewielkiej ilości kompostu lub rozcieńczonej odżywki (np. biohumus). Nie należy stosować sztucznych nawozów, najlepiej wybrać ekologiczne. Pamiętaj, by ogródek na balkonie nawozić wiosną i po zbiorach, nigdy w okresie spoczynku roślin.

Jak dbać o zielnik w różnych porach roku?

Zastanawiasz się, czy Twój zielnik przetrwa zimę? Pielęgnacja roślin w lecie jest dość prosta, ale jak dbać o ogród na balkonie gdy zaczną się przymrozki? Zioła wieloletnie, takie jak dziurawiec, czosnek niedźwiedzi czy ruta zwyczajna, możesz bez problemu przezimować na balkonie. Aby ochronić je przed mrozem, doniczki, w których są posadzone, należy bardzo szczelnie owinąć materiałem izolacyjnym. Ogródek w zimie podlewaj oszczędnie, gdy ziemia przeschnie, a na dworze panuje dodatnia temperatura.

Zioła, które nie są mrozoodporne, również można bezpiecznie przezimować. Jeśli w Twoim zielniku znajduje się szałwia, tymianek, estragon, melisa czy rozmaryn, na okres zimy przenieś go do jasnego, chłodnego pomieszczenia (temperatura ok 10-15 stopni).

Stwórz swój własny zielnik na balkonie!

Własny zielnik to naprawdę świetny pomysł! Jak widzisz, stworzenie domowego ogródka ziołowego wcale nie jest trudne! Skorzystaj z naszych rad i wskazówek i ciesz się świeżymi, aromatycznymi ziołami prosto z Twojego balkonu!

WRÓĆ